Finlandiya’da Havuzda Tesettür Mayo Yasağı Kaldırıldı

1
VIEWS

Finlandiya’da havuzda tesettür mayo giyme yasağı, “her türlü mayo yasağının cinsiyet ve din temelinde ayrımcılığa yol açacağı” sebebiyle kaldırıldı.

Finlandiya’da ayrımcılıkla mücadele konuları ile ilgilenen kamu baş denetçisi Kirsi Pimia, yayınladığı tavsiye kararında, halkın kullanımına açık havuzlarda Müslüman kadınların giydiği, vücudu örten mayolara izin verilmesi gerektiğini ifade etti.

Pimia, her türlü mayo yasağının cinsiyet ve din temelinde ayrımcılığa yol açacağını vurguladı.

Halkın kullanımına açık bazı havuzlarda tesettür mayo giyen kadınların girişlerine izin verilmediği yönünde aldığı şikayetleri değerlendiren Pimia, kararında şu ifadeleri kullandı:

“Ayrımcılık yasaları açısından bakıldığında, tüm yüzme havuzlarının tesettür mayo kullanımına izin vermemesini sorunlu buluyorum. Bazı Müslüman kadınlar burkini giyiyor ve bunun yasaklanması din ve cinsiyet temelinde ayrımcılığa sebep olabilir.”

Pimia ayrıca, havuzlardaki duş alanlarının da toplumdaki tüm kesimler arasında eşitliği teşvik edecek şekilde düzenlenmesinin doğru olacağını ve bu noktada özürlülerin, hastaların ve cinsel tercihi farklı olanların da dikkate alınması gerektiğini kaydetti.

Kaynak: NTV

Next Post

EDITÖRÜN SEÇTİKLERİ

HAVA DURUMU

Helsinki, Finland
Pazartesi, Ekim 26, 2020
Cloudy
10 ° c
93%
14.29mh
-%
11 c 10 c
Pts
10 c 8 c
Sal
10 c 8 c
Çar
9 c 6 c
Per
Istanbul, Turkey
Pazartesi, Ekim 26, 2020
Mostly Clear
14 ° c
90%
4.35mh
-%
20 c 15 c
Sal
20 c 15 c
Çar
18 c 13 c
Per
16 c 13 c
Cum